Pakod község egy nagyon kedvező helyen fekvő település a Zalai-dombság északi peremén. Természeti látnivalói ezért szép számmal akadnak.
Pakod-hegyen található a Zalaapáti hát északi részének legmagasabb pontja. Kilátása gyönyörű. Keletre Zalaszentgrót látszik a Batthyány-kastéllyal, majd a Zalavári-hát északi dombjai. Mögötte a Keszthelyi-hegység emelkedik. Ettől északra a Sümegi Vár a várossal. Még északabbra a Somlyó hatalmas tanúhegye magasodik ki a Kis-alföld síkjából, ezt követi a Ság, majd a Kis-somló nyugat felé. Ezek előtt a Kemeneshát húzódik messze, Ausztria irányába.
Felettük az Alpokalja, és ritkábban az Alpok vonulatai látszanak. Délnyugaton és délen a Göcsej dombjai hullámoznak. Köztük az Kemendi várdomb és a vár köveiből emelt kápolna. Éjjel is csodálatos kilátás tárul elénk. Még Zalaegerszeg fényei is látszanak a dombok mögül, és Szombathelyt is sejteni lehet.
A Zala-folyó szintén érdekes, bár napjainkra a szabályozás miatt sok minden elveszett a gazdaságosság törlőkendője nyomán. Érdemes barangolni a holtágak mentén, még találni pár ártéri almafát a régi gyümölcsösökből. A kockás liliom is nagy számban tenyészik itt, ha idejében érkezünk. Madárvilága bár meggyérült, de a malomtó mellett még akár egy napot is el lehet tölteni a
megfigyeléssel. Páratlanul gazdag élővilágú szigetként maradt fenn. E mellett található a régi bürü modernizált változata, egyszer érdemes átsétálni rajta, kicsit visszaadja annak hangulatát, amikor korlát nélkül, egy szál pallón keltek át a hegyre járó gazdák, vagy a borfejtésből hazatérők. A szomszéd településről (Zalabér) indul minden év nyarán a Puszika Oszika nevű flúgos (csónak) futam.
Hasonlóan gazdag élővilággal rendelkezik a Nagytilaji-patak és a ráduzzasztott tó is. A völgyet a Kemeneshátba vágta magának a vízfolyás. Gazdag növényvilágából kiemelkedőek a szép gólyahír tövek és a ma már ritka égerfa (berekfa) erdő.
A dombok között több helyen, horhosok oldalában meg lehet figyelni kisebb gyurgyalag telepeket. Sajnos nagy telep kialakulását a lehetőségek nem engedik, de így legalább sokfelé találkozhatunk velük.
Az épített látnivalók közül a legrégebbi a Római katolikus templom, amely középkori alapokkal rendelkezik, a környék egyik legrégebbi temploma. Ehhez számos egyházi emlék kapcsolódik. Mind a faluban, mind a szőlőhegyen sok értékes kereszt és szobor található, amely a falu mély vallásosságának tiszta bizonyítéka. A lakosság többsége római katolikus.
A település határától nem messze helyezkedik el a zalabéri Szent Antal kápolna, ahol a két település évente egyszer közös búcsút tart. A kellemes helyen fekvő, csendes, nyugalmat árasztó kápolna meglátogatása javasolt. Bár a dombgerinc nem olyan magas, mint a pakodi hegytető, de a kilátás innen is szép, és Pakodon kívül Zalabérre is rálátni.
A XIX. sz. elején épült az Uradalmi magtár, amely hosszú ideig tárolta a helyben termelt szemes termények nagy részét. Napjainkra a hasonló célú épületek legtöbbjét már lebontották, sajnos csak kívülről tekintető meg, de így is impozáns.
A pakodi temető is sok érdekességet rejt. Itt barangolva több XIX. századi sírra lehet bukkanni, amely bepillantást enged a falu múltjába. Érdekesek a zsidó temetkezések is, mert itt a katolikusokkal közös temetőben, csak részben elkülönülve helyezkednek el. Így állaguk is jobb, mint a külön temetős falvakban, a többségük gondozott. Fellelhetőek a zalabéri lengyel hadifogolytábor idejéből lengyel kőfaragó által faragott sírkövek is.
Az építészet után érdeklődők megtekinthetik a malomtó mellett a malom alapjait és a vízbevezető malomcsatornát is. Nem messze áll a régi malomtulajdonos háza, amely a múlt század elején épült, ez nem látogatható.
A pakodi hegyen barangolva számos régi pincével lehet találkozni, köztük sok borona-, patics- és töméspince is van. A közeli Dötkön egy boronapince (Noé Borház) megtekinthető teljes berendezéssel, előzetes bejelentés után. Pakod a Zalai Borvidék része, számos gazdának van ültetvénye, pincéje és finom pakodi bora is. Hagyományos, tőkefej műveléses szőlő is található még, a hozzá társult régi gyümölcsfákkal, kerti növényekkel.
Érdemes a település környékén barangolni, sok érdekességgel lehet találkozni, ami felüdíti az ember lelkét.